Refleksja

Pamiętamy o Auschwitz nie tylko, aby poznać fakty, ale także, aby się czegoś nauczyć. Ale czego?
 
Pamięć o Auschwitz przemawia do naszego rozumu i do naszych serc, zadaje dużo pytań i odwołuje się do naszej odpowiedzialności. Głos Ziemi Oświęcimskiej czeka na naszą odpowiedź.

Św. Papież Jan Paweł II

Karol Wojtyła urodził się 1920r. i dorastał w Wadowicach, niedaleko Oświęcimia. Podczas Wojny jego koledzy i znajomi, katolicy i Żydzi, zostali zamordowani w KL Auschwitz. W podziemiu wstąpił do seminarium. Po wojnie został biskupem diecezji Krakowskiej, do której wtedy należał Oświęcim (dziś diecezja Bielsko-Żywiecka). Co miał do powiedzenia, kiedy jako Papież odwiedził Miejsce Pamięci Auschwitz-Birkenau w 1979 roku?

Homilia św. Jana Pawła II 1979 roku w Auschwitz-Birkenau >>

W dłuższym artykule przedstawiamy relację Jana Pawła II do Auschwitz w szerszych kontekstach: jego biografia, Polska w czasach komunistycznych, rola kultu św. Maksymiliana Kolbego, dialog chrześcijańsko-żydowski, rola kultu św. Edyty Stein, siostry Teresy Benedyktej od Krzyża, orędzie Miłosierdzia Bożego.

Jan Paweł II i Auschwitz >>

 

Papież Benedykt XVI

Jozef Ratzinger urodził się 1927r. w Niemczech. W swojej młodości był nawet w „Hitlerjugend”.  Po wojnie angażował się jako ksiądz i jako Biskup archidiecezji Monachium na rzecz pojednania polsko-niemieckiego. Stał się jednym z najbliższych współpracowników Papieża Jana Pawła II. Co powiedział, kiedy jak jego następca pielgrzymował do Auschwitz?

Przemówienie Benedykta XVI 2006 roku w Auschwitz-Birkenau >>

 

Papież Franciszek

Jorge Mario Bergoglio urodził się 1936 w Argentynie, poza Europą. Bezpośrednio nie doświadczył II Wojny Światowej. Fakt, że chce z okazji ŚDM w Krakowie odwiedzić Miejsce Pamięci Auschwitz-Birkenau, aby tu się modlić, pokazuje, jak ważne jest to miejsce dla Kościoła całego Świata. Przy różnych okazjach wypowiedział się na ten temat.

2013-09-11 List do niewierzącego >>

2013-10-16 Słowo w 70. rocznicę deportacji ludności żydowskiej w Rzymie, 16 października 1943 >>

2013-10-24 Przemówienie do delegacji Simon Wiesenthal Center  >>

2013-11-10 Słowo na 75. rocznicę tak zwanej "nocy kryształowej" >>

2014-05-25 Przemówienie podczas Ceremonii przywitania w Tel Avivie >>

2014-05-26 Przemówienie w Yad Vashem Memorial w Jerozolimie >>

2015-01-27 @Pontifex_pl >>

2015-06-21 Przemówienie do młodzieży w Turynie >>

2016-01-17 Przemówienie w synagodze w Rzymie >>

2016-06-26 Papież Franciszek powiedział: Chciałbym pojechać do Auschwitz, do tego miejsca grozy bez przemówień, bez wielu osób... Sam chcę wejść i modlić się, aby Pan dał mi łaskę płaczu.

 

Byli więźniowie

Z okazji 60-tej rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau w roku 2005 młodzież z Polski i Niemiec pisała wspólnie listy do byłych więźniów, w których dziękowali za spotkania, opisali własne reflekcje i pytali, czy mają jakiś przesłanie dla młodych ludzi [zobacz >>]. Oto odpowiedzi:

Czeslaw Arkuszynski - Stefania Bajer - Marta Baruk - Albert Bebel - Halina Birenbaum - Zbigniew Damasiewicz - Józef Kołodziej - Józef Krzepina - Marian Majerowicz - Max Mannheimer - Maria Mielińska - Danuta Pancerz - Urszula Schulz - Leokadia Słopiecka - Maria Sołtys - Norbert Widok - Irena Zbyszyńska - Polski Związek b. Więźniów Politycznych hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych w Lublinie

 

KARDYNAŁ KURT KOCH

Kardynał Koch jest przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, z którą związana jest Komisja ds. stosunków religijnych z Żydami. Będzie on towarzyszył papieżowi Franciszkowi  podczas swojej pielgrzymki do Auschwitz-Birkenau, w dniu 29 lipca 2016.
  
2016-07 Kardynał Koch odpowiedział na kilka pytań odnośnie Auschwitz, zadawanych przez Ks. dr Manfreda Deselaersa z Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu. >>